Domov / CCD vs. CMOS – porovnanie senzorov
Kategórie
Výrobcovia
Voliteľný boxík #1
ĽUDIA, objednávajte!

Väčšina produktov, ktoré na týchto stránkach ponúkame, sú tzv. na objednávku. To však neznamená, že by išlo o nedostupné, alebo okrajové produkty. Opak je pravdou! Ide ale zvyčajne o drahé meracie prístroje alebo prístrojovú techniku, ktorú nie je možné držať skladom. Je však bežne dostupná na objednávku.

Teda  nebojte sa opýtať! Sme tu k dispozícii pre vás, na druhej strane týchto stránok, pripravení vám poskytnúť cenovú ponuku a zaistiť dodanie potrebného vybavenia.

DOPYTOVAŤ

 

CCD vs. CMOS – porovnanie senzorov

V aplikáciách strojového videnia je nevyhnutne nutné získať obraz sledovaného objektu v digitálnej forme. Toto môžeme dosiahnuť priemyselnou kamerou so zabudovaným senzorom (hovorovo čipom). Na výber sú dva typy: CCD (Charge-Coupled Device – senzor s nábojovo viazanou štruktúrou) a CMOS (Complementary Metal-Oxide Semiconductor) senzory. Oba druhy majú svoj úplne základný princíp spoločný: prevádzajú svetelnú energiu na elektrickú. Veľmi zjednodušene možno tento proces popísať tak, že každá z tisícov až miliónov buniek citlivých na svetlo prevádza svetelnú informáciu zo svojej malej časti obrazu na elektrický náboj, ktorý je potom vo forme elektrického napätia zosilnený zosilňovačom a prevedený A/D prevodníkom na digitálne číslo na ďalšie spracovanie.


 

CCD senzor

V systéme CCD je nakumulovaný náboj vo forme analógového signálu presúvaný cez maticu tvorenú Schottkyho fotodiódami. Matica sa chová obdobne ako posuvný register. Elektróny reprezentujúce jednotlivé pixely sú posúvané do výstupného zosilňovača, kde je elektrický náboj prevedený na napätie. Výhodami tohto detektora oproti typu CMOS je lepšia svetelná citlivosť, čo sa prejaví v lepšej kvalite obrazu pri zlom osvetlení. CCD senzory tiež dosahujú vyššiu rýchlosť prevodu signálu a výsledný obraz vykazuje relatívne nízky šum. Medzi nevýhody týchto detektorov potom patrí to, že sú drahšie, pretože sa vyrábajú neštandardným procesom a je zložitejšie zabudovať ich do kamery.

CCD
CCD_1.png, 10kB

Navyše pokiaľ sa v zábere objaví veľmi svetlý objekt (ako priame slnečné svetlo), môže sa signál v CCD snímači čiastočne „roztiecť“ do susedných buniek a ovplyvniť ich náboj, čo vytvorí pruhy pod a nad objektom (tzv. blooming).


 

CMOS senzor

Systém CMOS využíva technológiu výroby integrovaných obvodov vysokej hustoty, ktorá umožňuje umiestniť na čip veľké množstvo MOS tranzistorov. Tie možno adresovať ako jednotlivé bunky matice pomocou označenia stĺpcov a riadkov. Produkcia týchto detektorov je sériová a teda lacnejšia než u CCD prvkov. Výhodou CMOS senzorov je tiež nízka spotreba energie, nižšie napájací napätie a všeobecne jednoduchšia elektronika umožňujúca návrh kamier s menšími rozmermi.

CMOSmg
CMOS

Sú ale menej citlivé na svetlo, čo môže pri zle osvetlených objektoch viesť k vzniku veľmi tmavého obrazu plného šumu.


 

Tabuľka porovnávajúca vlastnosti CCD a CMOS kamerového senzora:

CCDvsCMOS_tab1.png, 66kB

obálka

Chcete byť informovaní o novinkách v našom sortimente?