Domov / Novinky / Astronomia nova: Slnko sa otáča okolo svojej osi?
Kategórie
Výrobcovia
Voliteľný boxík #1
ĽUDIA, objednávajte!

Väčšina produktov, ktoré na týchto stránkach ponúkame, sú tzv. na objednávku. To však neznamená, že by išlo o nedostupné, alebo okrajové produkty. Opak je pravdou! Ide ale zvyčajne o drahé meracie prístroje alebo prístrojovú techniku, ktorú nie je možné držať skladom. Je však bežne dostupná na objednávku.

Teda  nebojte sa opýtať! Sme tu k dispozícii pre vás, na druhej strane týchto stránok, pripravení vám poskytnúť cenovú ponuku a zaistiť dodanie potrebného vybavenia.

DOPYTOVAŤ

 

Astronomia nova: Slnko sa otáča okolo svojej osi?

Astronomia nova: Slnko sa otáča okolo svojej osi? - W-Technika    Jan Kepler, dvorný astronóm na dvore cisára Rudolfa II., Vydal v Prahe spis "Astronomia nova", kde formuloval svoje prvé dva zákony o pohybe planét

Astronomia nova je astronomický spis od J. Keplera vydaný roku 1609. Kniha obsahuje výsledky jeho dlhodobého výskumu pohybu planéty Mars. Jej celý názov znie v preklade "Nová astronómia, založená na príčinách, aneb Nebeská fyzika, už riešené prostredníctvom komentárov týkajúcich sa pohybov hviezdy Marsu, na základe pozorovania Tycha Brahe".

Roku 1600 Kepler odišiel zo Grazu, kde bol prenasledovaný pre svoje náboženské presvedčenie a pre svoje koperníkovskej myšlienky. Na pozvanie dánskeho astronóma Tycha Brahe presídlil do Prahy, kde sa stal jeho asistentom. Ich vzťahy boli napäté, pretože Brahe neveril Koperníkova heliocentrickej teóriu. Zastával názor, že Zem je umiestnená v strede, zatiaľ čo ostatné planéty obiehajú okolo Slnka.

Brahe požiadal Keplera, aby vypočítal presnú obežnú dráhu Marsu, u ktorého si všimol orbitálnej excentricity jej trajektórie; excentricita bola považovaná za anomáliu, lebo všeobecne prijímali myšlienka, že planéty obiehajú po kružniciach. Táto úloha predtým Brahe zadal svojmu asistentovi Longomontanovi, ktorý potom prešiel k štúdiu pohybu Mesiaca. Kepler prácu pôvodne zamýšľal dokončiť počas niekoľkých týždňov, nakoniec však pre túto úlohu potreboval celých šesť rokov. Počas tejto práce objavil dva zo svojich zákonov:
 
  • Planéty obiehajú okolo Slnka po eliptických dráhach, v ktorých jednom spoločnom ohnisku je Slnko.
  • Obsahy plôch opísaných sprievodičom planéty za rovnaký časový interval sú rovnako veľké.
Tieto zákony prvýkrát Kepler publikoval v knihe Astronomia Nova roku 1609. V tejto knihe tiež ako prvý vyslovil domnienku, že Slnko sa otáča okolo svojej osi.

obálka

Chcete byť informovaní o novinkách v našom sortimente?